Zaujímavosti

Chcete pracovať v zahraničí? Na tieto veci si dávajte pozor 

 

Článok ponúka rady pre tých, ktorí uvažujú o práci v zahraničí. Zdôrazňuje dôležitosť výberu dôveryhodnej firmy, ktorá poskytuje kompenzácie za sťahovanie a ďalšie výhody. Okrem toho upozorňuje na potrebu informovať sa o pracovnej zmluve, zdravotnom poistení, platových očakávaniach a životných nákladoch v cieľovej krajine.Okrem toho článok zdôrazňuje dôležitosť dobrej informovanosti o miestnych zvyklostiach a povinnostiach voči zdravotnej poisťovni na Slovensku aj v zahraničí. Ďalej sa zaoberá nákladmi na živobytie, možnosťami dopravy a dôležitosťou dodržiavania daňových a sociálnych povinností. V závere článku sa diskutuje o postupe pri návrate na Slovensko a čo treba urobiť v prípade návratu do nezamestnanosti.

 

Kancelárske potreby, fotoaparát, cestovný kufor, doklady, klobúk, fľaša vody, peniaze a malé lietadlo na stole.

Chcete pracovať v zahraničí? Na tieto veci si dávajte pozor

 

Na čo všetko by ste mali myslieť pri hľadaní práce?

Práca v zahraničí má aj svoje tienisté stránky. Síce môžete zarobiť viac, ako na Slovensku a zlepšiť sa v cudzom jazyku v novom pracovnom kolektíve, ale, keď podceníte určité veci, problémom sa nevyhnete. Ak ste žena a cudzí jazyk neovládate, môžete si prečítať tento článok, v ktorom nájdete mnoho tipov a rád ako a, kde nájsť ideálnu prácu.

Pomocná kuchárka umýva riad.

Chcete pracovať v zahraničí? Na tieto veci si dávajte pozor

 

Ako spoznať dôveryhodnú agentúru?

Zamestnanec by si mal nájsť dôveryhodnú firmu. Ako ju spoznať? Slušná, dôveryhodná firma ponúka kompenzáciu za sťahovanie. Mnoho firiem ponúka aj výhodné bývanie či príspevok. Ak, sa jedná o krajinu, do ktorej potrebujete, víza, má ich tiež na starosti firma. Takáto firma ponúka aj vyrovnanie rozdielu v nákladoch na život. Každá krajina, poskytuje iné možnosti, ktoré môžete využiť, a preto je pre vás dobré, sa o vopred nich informovať. Pred cestou do zahraničia si skontrolujte platnosť pasu a ostatných dokladov.

 

Žena s cestovým kufrom, ktorá sa pozerá do mobilu.

Chcete pracovať v zahraničí? Na tieto veci si dávajte pozor

 

Čo by ste si pred nástupom do práce mali zistiť?

Vopred by ste si mali zistiť aj priemerný plat pozície, na ktorú chcete nastúpiť. Zamestnanec by sa mal informovať o tom, na aký druh pracovnej zmluvy budete pracovať, a tak tiež o zdravotnom poistení. Poskytovateľ práce by vám mal poskytnúť dokument o tejto práci. V prípade, že vám dajú podpísať dokument v jazyku, v ktorom nerozumiete, určite ho nepodpisujete! Zistite si, čo najviac o danej krajine, a to hlavne o tom, ako tam funguje zdravotníctvo,aká je stabilita krajiny. Začiatky v inej krajine sú ťažké, preto ak sa chcete dozvedieť viac, ako si to uľahčiť, môžete si prečítať náš predchádzajúci článok cesta za pracovnými príležitosťami: Práca v zahraničí.

 

Hľadanie práce na stolnom počítači.

Chcete pracovať v zahraničí? Na tieto veci si dávajte pozor

Ako sa prispôsobiť inej krajine?

Hovorí sa, iný kraj iný mrav. Preto si zistite, čo sa v tejto krajine patrí a, čo nie, aby sa náhodou nestalo, že niekoho nechtiac urazíte. To, čo sa pre nás môže zdať, ako normálne môžu v cudzine vnímať ako drzosť či dokonca niečo horšie. Hlavne ak sa chystáte za prácou vycestovať sami, nezabudnite nato upozorniť svojich najbližšíchdajte im adresu vášho pobytu, pretože nikdy neviete, čo sa môže stať. Dohodnite sa s rodinou a kamarátmi na tom, ako často a kedy sa im budete ozývať, aby tak mali istotu, že ste v poriadku. Pred cestou do zahraničia si nezabudnite skontrolovať platnosť cestovných dokladov. Platnosť občianskeho preukazu je dôležitá, ak cestujete do krajín EÚ. Pas by mal byť platný po dobu celého pobytu v danej krajine. Nezabudnite si overiť aj požiadavky na víza a očkovania pre danú destináciu.

V prípade ak máte zaujem o prácu sa chcete registrovať klikajte sem https://zamestnavame.sk/formular-na-registraciu-pre-zamestnancov/

Žena zo zadu, ktorá telefonuje.

Chcete pracovať v zahraničí? Na tieto veci si dávajte pozor

Čo robiť ak stratíte doklady?

 Ak sa vám náhodou stane, že sa vám počas vášho pobytu stratia doklady prípadne vám ich niekto ukradne, zájdite na najbližší útvar miestnej polície a ohláste tam svoj problém. Trvajte na tom, aby vám dali vystavenie o potvrdení o stráte či krádeži. Taktiež si požiadajte o to, aby ste mohli telefonicky kontaktovať veľvyslanca krajiny. Potom, si zapíšte adresu policajnej stanice vrátane času a dátumu, a ak sa bude dať, tak aj meno a hodnosť policajta, s ktorým ste problém riešili. Niektoré krajiny však túto možnosť neposkytujú. 

Ľudia rôznych národností počas práce v kancelárii.

Chcete pracovať v zahraničí? Na tieto veci si dávajte pozor

 

Náklady na život v zahraničí 

Nesprávajte sa zbytočne zbrklo len preto že vás čaká vysoký plat. Bez jedla či iných potrieb sa nezaobídete a každá krajina má na ne inú cenu. Preto, si prepočítajte čiastku na takéto náklady a zároveň tiež čiastku, ktorú by ste si mohli odložiť. Orientovať sa môžete aj na základe cien na Slovensku a kupovať len tie potraviny, či iné produkty, ktoré sa vám cenovo oplatia. Predsa len, prišli ste do zahraničia zarobiť a nie prerobiť. Počítajte aj s cenou prenájmu, v prípade, že nemáte ubytovanie zdarma.Aby ste si to mohli vybaviť, mali by ste vedieť aj sumu, ktorá sa vám bude zrážať z hrubej mzdy. Pretože ak si to vopred nezistíte, môžete byť naozaj veľmi nepríjemne prekvapený. 

V niektorých prípadoch, ak je vaša práca o niečo ďalej od miesta, kde bývate, ponúka zamestnávateľ dopravu do práce. Ak to tak nie je, môžete využívať verejnú dopravu, taxík či vlastné auto. V tom prípade, či prepočítajte aj sumu, ktorú budete musieť investovať do cestovania. Samozrejme sa môže stať, že počas vášho pobytu v zahraničí ochoriete či sa vám stane nejaký pracovný úraz. Najprv by ste sa mali informovať o nákladoch na zdravotnú starostlivosť v cieľovej krajine. Preto je dôležité aj to, aby ste si zistili aké má krajina náklady na zdravotnú starostlivosť. Nie menej dôležité sú aj dane a sociálne odvody. A keďže nie ste žiadny stroj a potrebujete aj nejaký čas na odpočinok, tak nie je úplne od veci, aké podniky či zaujímavé miesta sa vo vašom okolí nachádzajú a koľko približne by ste si mali odložiť v prípade, ak si budete chcieť dopriať chutné jedlo v reštaurácií. 

Žena, ktorá drží vejár peňazí pred tvárou.

Chcete pracovať v zahraničí? Na tieto veci si dávajte pozor

 

Aké úrady musíte navštíviť pred odcestovaním do zahraničia

Hoci ste si našli prácu v zahraničí, vaše povinnosti voči zdravotnej poisťovni na Slovensku stále existujú. Poisťovňa na Slovensku vám aj po skončení práce v zahraničí udrží vaše poistenie v platnosti. Hneď, ako sa tam zamestnáte alebo začnete podnikať, nahláste sa v zahraničnej zdravotnej poisťovne. Ešte pred tým však navštívte našu, Slovenskú zdravotnú poisťovňu, aby ste ich informovali o vašej budúcej práci v zahraničí. Ak by ste tak neurobili, narástol by vám dlh a veľmi ľahko by ste sa tak mohli dostať medzi dlžníkov. Práca v zahraničí si vyžaduje aj riešenie lekárskej starostlivosti. Poisťovňa vás tak bude vnímať ako samoplatiteľa. Ignorovanie povinností voči zdravotnej poisťovni, ako napríklad neplatenie poistného, môže viesť k upomienke s výkazom nedoplatkov a platobným výmerom. Dlh vám môže narásť až do takej miery, že bude posunutý exekútorovi.

Muž držiaci roztrhnutý papier pred pracovným stolom, na ktorom stojí debt.

Chcete pracovať v zahraničí? Na tieto veci si dávajte pozor

 

Aké problémy vás čakajú pri nesplnení povinností?

Okrem toho vám môže hroziť aj pokuta za porušenie povinnosti súvisiacich so zákonom o zdravotnej poisťovni v sume až 331 eur. Preto ak budete mať dlh a budete naliehavo potrebovať lekárske ošetrenie, lekár, ktorý má prístup k vašim informáciám vrátane tohto dlhu, vás síce bude môcť ošetriť, ale budete nútený si za túto službu zaplatiť. Výnimkou sú študenti. Oznámiť to musíte aj na poisťovni. Tam je postup o niečo iný. Musíte vyplniť EU formulár E 104, ktorý tam odošlete. Na formuláre nezabudnite označiť políčko, pri ktorom stojí: zánik verejného zdravotného poistenia. K nemu priložte doklad o poistení, ako je napríklad kópia nového preukazu. Prípadne, vyplňte formulár VZP – odhláška poistenia. Ten nájdete na stránke poisťovne. 

 

Stetoskop a sudkovské kladivko.

Chcete pracovať v zahraničí? Na tieto veci si dávajte pozor

 

Ako to funguje so sociálnym poistením?

So sociálnym poistením je to tiež iné. To môžete mať iba v jednom štáte v rámci EU. Ak ste pred nájdením práce v zahraničí boli zamestnaný na Slovensku, nie je vašou povinnosťou sa z poisťovne odhlasovať. K tomu patrí systém poistenia z ktorého vás má odhlásiť váš zamestnávateľ, takže máte o starosť menej. Rovnako tak je to aj v prípade, ak ste boli pred týmto rozhodnutím nezamestnaný alebo ste práve ukončili štúdium. Keď máte nemocenské poistenie a potrebujete sa odhlásiť tak vy ako osoba, ktorá sa dobrovoľne rozhodla pre tento tip poistenia, sa musíte sami odhlásiť. Ak máte v zahraničí vybavené ekvivalent poistenia, tak dobrovoľné nemocenské poistenie automaticky zanikne. To isté platí aj v prípade poistení v nezamestnanosti. Ak sa chcete dozvedieť viac informácii o povinnostiach voči sociálnej poisťovni, kliknite sem.

Žena počíta na kalkulačke a zapisuje si.

Chcete pracovať v zahraničí? Na tieto veci si dávajte pozor

 

Čo máte robiť keď sa vaša práca v zahraničí skončí?

Poisťovňa na Slovensku môže udržiavať vaše poistenie v platnosti aj po skončení práce v zahraničí. Váš poistný status na Slovensku zostáva v platnosti aj po ukončení práce v zahraničí.Poisťovňa na Slovensku udrží vaše poistenie v platnosti aj po skončení práce v zahraničí. Aj v prípade, že vaša práca v zahraničí skončí, vaše poistenie na Slovensku je stále platné. Ak je evidovaný na úrade práce prípadne poberáte dávky, sa nezabudnite odhlásiť z evidencie. Vďaka tomu si po skončení práce v zahraničí môžete zažiadať o dávky v nezamestnanosti. Nato, aby ste ich získali však musíte dodržať podmienky štátu.

Dávky je možné si nechávať posielať aj na Slovensko. Ale len za predpokladu, že sa opäť zaregistrujete na úrade práce. Ak nemáte záujem o zahraničné dávky, môžete namiesto toho požiadať o podporu v nezamestnanosti, ktoré si vyžiadate na Slovenskom úrade práce. O tom, ako správne postupovať a kto má na podporu v nezamestnanosti nárok, sa dočítate tu. Avšak budete potrebovať potvrdenie ( formulár E301 ) doby, profesie a druhu práce, ktorú ste v zahraničí vykonávali. Požiadať ich musíte tiež na úrade práce, avšak v tom zahraničnom. Každý daňový rezident SR má povinnosť na Slovensku zdaniť zdaniť celosvetové príjmy. Je to povinnosť, ktorú si takýto človek musí plniť každý rok. Do daňového priznania za rok sa uvádzajú aj príjmy zo zahraničia. V prípade, ak zamestnanec nevyplní príslušné riadky na vykazovanie príjmov zo zahraničia, môže byť predmetom dvojitého zdanenia príjmov, ktoré už boli zdanené v EÚ.

Dve úradníčky a úradník vo formálnom oblečení.

Práca v zahrhaničí

Aktuálne ponuky práce nájdete v tomto odkaze https://zamestnavame.sk/ponuky-prace/ 

 

Pridaj komentár