Naučte sa účinne prekonať prokrastináciu a zlepšiť svoju efektivitu pri hľadaní práce. Tento článok sa zameriava na pochopenie základných príčin tohto rozšíreného problému a ponúka praktické tipy a stratégie na to, ako sa s ním účinne vysporiadať. Odhaľte, prečo ľudia často odkladajú dôležité úlohy na neskôr a objavte spôsoby, ako získať kontrolu nad svojimi emóciami a zvýšiť svoju produktivitu.Táto podrobná analýza a užitočné návody vám umožnia nájsť nový prístup k práci a dosiahnuť tak lepšie výsledky.
Čo je prokrastinácia?
S prokrastináciou má problém mnoho ľudí a dokáže do veľkej miery ovplyvniť naše pracovné výsledky a celkovo život. Často si o ľuďoch, ktorí majú s prokrastináciou problém môže ich okolie myslieť, že sú jednoducho iba lenivý či neschopný. Odďaľovanie povinností je pre prokrastinátorov typické. Stres z blížiaceho sa termínu je to, čo ich núti pracovať na poslednú chvíľu. Prokrastinátori sa vyhýbajú dôležitým úlohám, až kým im neostane iná možnosť, ako ich dokončiť v krátkom čase. Pod stresom si potom namýšľajú, že prácu zvládnu lepšie. Ide však iba o výhovorku.
Namiesto plnenia úloh sa prokrastinátori venujú aktivitám, ktoré im umožňujú vyhnúť sa zodpovednosti a stresu. Väčšinou však ide o kontrolu mailov či sociálnych sieti. Podľa psychológov je toto konanie niečo ako únik pred tlakom. Nie je to však problém tejto doby. Ľudstvo už s týmto problémom bojuje stáročia. Ide o chronický stav, ktorý prináša stres a sklamanie zo samého seba, že sme opäť neurobili to, čo sme mali. Prokrastinácia má vplyv aj na naše mentálne a fyzické zdravie. Prokrastinovať môžeme aj bez toho, aby sme o tom vôbec vedeli.
Čo prokrastináciu spôsobuje?
Prokrastináciu máme skrátka v sebe naprogramovanú. Náš mozog funguje na systéme odmeňovania. Tento systém nás núti vyhľadávať odmenu a rázom zabudnúť na povinnosti. Hoci sa prokrastinátori odmeňujú aktivitami, ktoré im prinášajú dočasný pocit uspokojenia, po dokončení dôležitej úlohy by zažili oveľa väčší a trvalejší pocit šťastia a hrdosti. Prokrastinácia sa delí na občasnú a chronickú. Samozrejme druhý typ je škodlivejší a môže uškodiť nie len nám, ale aj nášmu okoliu, ktoré sa na nás spolieha. Môžete ostať bez práce oveľa dlhšie, v ďaka čomu sa môže zhoršiť vaša finančná situácia a môžete stratiť motiváciu a sebavedomie. V prípade, že ste nezamestnaný a máte tento problém. Neschopnosť porozhliadnuť sa po novom zamestnaní a rozposlať pár životopisov môže mať fatálne následky.
V prípade ak sa chcete registrovať ako záujemca o prácu kliknite sem https://zamestnavame.sk/formular-na-registraciu-pre-zamestnancov/
Aj, keď sa nejedná o lenivosť, nie je to ani žiadne ochorenie. Ide o neschopnosť zvládať vlastné emócie alebo, ako by to nazvali odborníci: zlyhanie sebaovládania. Človek si radšej vyberie instantné potešenie, ktoré má na dosah ruky a nie činnosť, ktorú musí najprv splniť, aby dosiahol tohto pocitu, ktorý je však oveľa lepší a uspokovejší. Ľudia, ktorí majú s prokrastináciou problém by aj chceli splniť povinnosti, ktoré si naplánovali, ale bráni im v tom nedostatočná kontrola nad samým seba. Postihuje aj ľudí, ktorí sú inokedy aktívny, ale v istých momentoch sú pre ne iné podnety a činnosti lákavejšie. Najčastejšie s tým majú problém ľudia, ktorá trpia depresiami alebo bipolárnou poruchou. Súvisí s tým, ale aj strach zo zlyhania, nízke sebavedomie a perfekcionizmus, ale aj nuda. Sú to brzdy, ktoré nám bránia začať konať. Klameme samých seba, že niečo urobíme, ale ku koncu dňa zistíme, že sme nič zmysluplné neurobili.
Má prokrastinácia aj nejaké výhody?
Aj, keď sa môže zdať prokrastinácia ako jedna z najhorších vecí na svete. Avšak podľa odborníkov a kreatívcov sa práve počas tohto procesu môžu zrodiť tie najlepšie nápady. Ak pracujete v kreatívnej oblasti môžete to využiť vo váš prospech. Ak si dáte od práce na chvíľku pauzu, môžete vás medzi tým napadnúť, ako svoj projekt vylepšiť a, čo naopak zmeniť. Keď sa na plno sústredíte na svoju prácu, čo je samozrejme dôležité, ale s času na čas je prospešné, aby ste zmenili svoje myšlienky. Môže to byť pre vás efektívnejšie ako sa kŕčovito snažiť. Vyhýbaní sa dôležitej práci môžeme využiť efektívne, a to tak, že urobíme niečo, k čomu by sme sa inak kvôli nedostatku času nedostali. Môže to byť preorganizovanie vecí v skrini, prechádzka či premazanie e-mailovej schránky.
Ako bojovať s prokrastináciu?
Ako ste si už mohli prečítať, prokrastinácia v nás vyvoláva negatívne emócie. Ak ju chceme prekonať, musíme na tieto pocity zabudnúť a začať sa sústrediť na jednotlivé malé kroky, ktoré sú potrebné k tomu aby sme svoju povinnosť splnili. Nesnažte sa presvedčiť samého seba, ako ste nadšený, aby ste sa motivovali. Musíte dať emócie bokom a jednoducho začať pracovať. A, aby to nebolo až tak ťažké, rozdeľte si prácu na menšie úlohy. Z tých si môžete urobiť zoznam a vždy, keď splníte jednu úlohu, odškrtnete ju. Niekomu stačí po dokončení menšej úlohy dobrý pocit niekto sa zas potrebuje odmeniť. Skrátka, každý to má inak. Našťastie existuje mnoho trikov, ako si s prokrastináciou poradiť. Tendenciu neustále kontrolovať mobil pri každej notifikácii je pre mnohých veľký problém. Našťastie existujú mobilné aplikácie, ktoré vám v tom môžu zabrániť.
Čo je technika 2 minút?
Osvojiť si tiež môžete techniku, ktorá sa nazýva pravidlo 2 minút. Sú činnosti, ktoré vám nezaberú viac, ako 2 minúty a aj napriek tomu sa vám nedarí kvôli večnému odkladaniu urobiť. Musíte sa však premôcť a urobiť to. Tým, že urobíte takéto časovo nenáročné práce vás motivuje splniť úlohu, ktorá trvá dlhšie a po ich splnení budete mať zo seba oveľa lepší pocit. Najdôležitejšie je začať potom to už ide o čosi jednoduchšie. Aj to, ako o sebe zmýšľate je veľmi dôležité aj keď sa môže zdať, že to s tým vôbec nesúvisí. Začnite sa vnímať ako človeka, ktorý sa bez premýšľania pustí do svojej práce a včas ju aj dokončí.
Aké ďalšie kroky môžete urobiť?
Byť produktívny má mnoho výhod, pripomeňte si ich. Spomeňte si, ako vám v minulosti prokrastinácia skomplikovala život. To vás môže nakopnúť a dohnať k tomu, aby ste sa aspoň na istý čas venovali tomu, čomu naozaj máte. Ak máte pred sebou veľkú úlohu, ktorá vás desí vymyslite si malú úlohu, ktorá sa vám môže zdať smiešna, ale ak tento krok vyskúšate, uvidíte, že to funguje. Napríklad ak sa dlho premáhate cvičiť, povedzte si, že cvičiť nejdete, iba sa prezlečiete do úboru na cvičenie. Týmto krokom oklamete svoju myseľ natoľko, že k ďalšiemu kroku sa už nebudete musieť takmer vôbec premáhať. Ak nepomôže ani to, zaviažte sa k splneniu úlohy verejne. Predstava toho, že sa strápnite a niekoho sklamete síce nie je príjemná, ale môže vás donútiť k tomu, aby ste začali konať.
Aktuálne ponuky práce najdete v tomto odkaze https://zamestnavame.sk/ponuky-prace/