Zaujímavosti

Brigáda v zahraničí počas štúdia: Tipy na rozvoj a úspech

Študenti, túžiaci po lepších platových podmienkach a rozvoji jazykových schopností, môžu nájsť atraktívne letné brigády v zahraničí. Od čašníkov po animátorov, existuje mnoho príležitostí. Brigáda zberu ovocia je možnosť aj bez cudzej jazykovej znalosti. Článok ponúka tipy na hľadanie práce, dôležité úvahy a vhodné destinácie.

Skupinka študentov v meste.

Brigáda v zahraničí počas štúdia: Tipy na rozvoj a úspech

Ako si môžu študenti nájsť brigádu v zahraničí?

Mnoho mladých ľudí sa uchyľuje k hľadaniu si letnej brigády v zahraničí, pretože im to zaisťuje lepšie platové podmienky, ako na Slovensku a môžu sa rovnako, ako ich starší kolegovia zlepšiť v cudzom jazyku, ale aj spoznať inú krajinu a zoznámiť sa s novými ľuďmi. Mnoho mladých ľudí sa uchádza o pozície v cestovnom ruchu. Láka ich práca čašníka, barmana, umývača riadu, chyžnej či recepčného. V cestovnom ruchu v zahraničí je dokonca 3x väčší dopyt ako na Slovensku. Mnoho ľudí si obľúbilo aj prácu animátora a sprievodcu. Tieto pozície vám prinesú kopu zábavy a zážitkov. Práca animátora však nie je pre každého, pretože musíte vedieť zabaviť deti a turistov a byť stále dobre naladený.

 

Žena stojaca pred zelenou tabuľou, na ktorej je napísané job.

Brigáda v zahraničí počas štúdia: Tipy na rozvoj a úspech

Ste študent bez pracovných skúseností a hľadáte brigádu v zahraničí?

Na takých miestach sa samozrejme požaduje znalosť cudzieho jazyka. Ak nemáte znalosť cudzieho jazyka, môžete sa uchádzať o brigádu v zbere ovocia. Zber ovocia vám síce môže priniesť slušný zárobok, ale vyžaduje si značnú fyzickú námahu, na ktorú sa treba pripraviť. S touto prácou môžete slušne zarobiť bez nutnosti jazykových znalostí. Táto práca si vyžaduje veľkú fyzickú silu. Pracovať budete celé dni, a to bez ohľadu nato či svieti slnko alebo prší.

Prehľadajte si ponuku práce na zahraničných pracovných portáloch. Keďže ako študent, nemáte až toľko pracovných skúseností, hlavne ak ide o vašu prvú brigádu, nemali by byť vaše očakávania príliš vysoké. Preto je pravdepodobnejšie, že ponuka prác bude obsahovať jednoduché práce, ktorá nevyžaduje žiadny tréning či kurz, ktorý trvá zbytočne dlho. Môžete sa porozhliadnuť po práci vo výrobných halách a skladoch. V lete totiž stáli zamestnanci čerpajú dovolenku. Ale aj v tomto prípade musíte počítať s tým, že vám dá táto práca poriadne zabrať.

 

Pracujúci študent na jahodovom sade držiaci pred sebou vedro s jahodami.

Brigáda v zahraničí počas štúdia: Tipy na rozvoj a úspech

Načo všetko by ste mali myslieť pri brigáde v zahraničí?

Aj študenti by mali myslieť na určité dôležité veci, ktoré by im mohli skomplikovať situáciu, ak by na ne zabudli. Jednou z nich sú samozrejme doklady. Overte si, aká doba platnosti sa vyžaduje pre krajinu, ktorú ste si vybrali. Ak budete musieť kvôli práci v zahraničí šoférovať, budete potrebovať medzinárodný vodičský preukaz. Niektoré z krajín si ho totiž vyžadujú. Pre ďalšie podrobnosti o medzinárodnom vodičskom preukaze sa môžete pozrieť na tejto stránke. Ak si potrebujete obstarať nový doklad totožnosti, jeho cena, závisí od niekoľkých faktorov. Čím skôr chcete, aby bol váš nový občiansky preukaz hotový, tým viac si priplatíte. Základná cena za zmenu občianskeho preukazu, z dôvodu zmeny údajov je 4, 5 €.

Proces vybavenia vášho nového občianskeho preukazu potrvá 30 dní. Aj, keď ste s vybavením nového preukazu otáľali, stále máte možnosť ho rýchlo vybaviť do dvoch dní. Tam je však cena 20 € spolu so základným poplatkom. Myslieť by ste mali aj na cestovný pas. Všetky potrebné informácie o ňom nájdete tu. V prípade, že budete potrebovať medzinárodný vodičský preukaz, spravia vám ho na počkanie a zaplatíte 6, 50 €. Študenti zo Slovenska, by mali myslieť aj na iné dôležité veci, ako je doprava a ubytovanie. Môžete využiť toho, že poznáte niekoho, kto v konkrétnej krajine pracuje alebo pracoval, čo môže byť pre vás komfortnejšie, než to riešiť s cudzou osobou, v ktorej nemáte takú dôveru ako práve u toho známeho.

Cestovný kufor na ktorom je cestovný pas, peniaze,  fotoaparát, mapy, lupa a slnečné okuliare.

Brigáda v zahraničí počas štúdia: Tipy na rozvoj a úspech

Ako je to s dopravou a ubytovaním pri brigáde v zahraničí?

Ak ubytovanie či dopravu, prípadne ani jedno z toho, neponúka pracovná agentúra ( samozrejme v prípade, že vám sprostredkovala prácu ), skúste sa porozhliadnuť po ponukách na internete. Zistite si či nie sú blízko miesta vašej práce hotely a ubytovne a porovnajte, ktorá vám bude cenovo najviac vyhovovať. Samozrejme myslite aj na svoje pohodlie. Ak sa chystáte cestovať autobusom alebo vlakom, rezervujte si lístok čím skôr. Bude to pre vás finančne výhodné a menej stresujúce, ako to nechávať na poslednú chvíľu. Aj, keď ste na všetko pripravený, vždy sa môže niečo pokaziť.

 

Dve študentky prichádzajúce na svoju izbu.

Brigáda v zahraničí počas štúdia: Tipy na rozvoj a úspech

Aké dokumenty by vám určite nemali chýbať pri brigáde v zahraničí?

Ak chcete urobiť ešte niečo navyše, aby ste mali naozaj istotu, že sa nič vážne nestane, využite krátkodobé cestovné poistenie, ktoré je možné vyskladať si podľa vašej potreby. Je dôležité, aby ste uviedli, že sa jedná o zahraničný, pracovný pobyt, pretože v tom prípade, sa výška poistného zvyšuje o 100%. Sú aj poistenia, špeciálne pre mladých ľudí, ktorí sa chystajú vycestovať do zahraničia za prácou. V rámci cestovania v EU potrebujete aj Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP ), o ktorí si zažiadate v zdravotnej poisťovni. Dostanete ho do 2 týždňov. V rámci tohto preukazu máte nárok na zdravotnú starostlivosť. K tomu sa počíta aj starostlivosť pri chronických ochoreniach a v tehotenstve. V prípade, že ste tento preukaz stratili, žiadajte zdravotnú poisťovňu o náhradu. Ak v zahraničí budete potrebovať lekárske ošetrenie, s týmto preukazom budete platiť iba spoluúčasť na liečbe.

Samozrejme, je pár dokumentov, ktoré by ste si nemali doma zabudnúť. Ak je práca vopred dohodnutá tak pracovnú zmluvu. Mimo Európy budete potrebovať aj pracovné povolenie. Ak si chcete zistiť, aké podmienky potrebujete spĺňať pre vstup do jednotlivých krajín, môžete si to overiť tu. Môže sa stať, že firma či spoločnosť, bude po vás požadovať výpis z registra trestov. Samozrejme doklady o vzdelaní a návšteve školy prípadne ešte diplomy a certifikáty o odbornej kvalifikácii pokiaľ ich máte. Ďalej sú to kontakty na zamestnávateľa a agentúru ak ste využili práve ju. Potrebujete spočiatku aj nejakú hotovosť, než sa dopracujete k svojej prvej výplate, aby ste mali na základné potreby. Hodiť sa vám bude aj vaša fotka, v pasovom formáte. Pre prípad si spravte z každého dokumentu 2 kópie. Jednu majte pri sebe a druhú nechajte doma, aby vám ju v prípade, že sa čokoľvek, stane mohol niekto poslať.

 

Cestovné doklady položené na mape.

Brigáda v zahraničí počas štúdia: Tipy na rozvoj a úspech

Aké krajiny sú pre brigádu študentov v zahraničí najvhodnejšie?

Krajinu by ste mali vyberať podľa vašich jazykových znalostí. Aby sa budúci brigádníci správne rozhodli, mali by si urobiť zoznam krajín, ktoré by mohli byť vhodné. Samozrejme, ako ste v tomto článku videli, jazyk nie je v niektorých prípadoch potrebný, ale vždy je lepšie vedieť sa aspoň, ako tak dorozumieť. Znalosť jazyka, vám otvára dvere lepších príležitostí takže nie je na škodu nejaký jazyk ovládať. Sú krajiny, ktoré sú oproti iným obľúbenejšie ako iné. Prvým z nich je Švajčiarsko, ktoré ponúka veľmi lákavé, vysoké platy a kvalitu života, ktorá stojí, zato. Švajčiarsko je známe tým, že je centrom finančníctva a bankovníctva. Pýši sa aj nádhernou prírodou a krásnymi miestami, ktoré by bolo hriech nenavštíviť. Medzi nimi je aj Luzern, mesto, v ktorom je najstarší drevený most na svete. Ale aj mnohých miest v prírode, s nádhernými výhľadmi, ako je Eggishorn či Bettmerhorn.

Výhľad na prírodu vo Švajčiarsku s dvoma paraglajdistami.

Brigáda v zahraničí počas štúdia: Tipy na rozvoj a úspech

Čo ak nechcete cestovať za brigádou v zahraničí ďaleko?

Za vysokými životnými podmienkami, ale nemusíte ďaleko cestovať. Študenti tiež môžu nájsť mnoho skvelých príležitostí v Rakúsku. Tak tiež ponúka okrem skvelých pracovných príležitostí krásne miesta. Aj, keď je vašim hlavným cieľom si zarobiť a pravdepodobne nebudete mať mnoho času, bola by škoda aspoň jedno z nich nenavštíviť. Prípadne, si môžete ísť počas voľna odpočinúť do niektorého z podnikov, ktoré sú v historickom centre Viedne. Krajina, ktorá je Slovensku tiež blízko a je po pracovnej stránke vhodná jak pre študentov tak aj tých, ktorí už dávno vyšli zo školy, je Česká republika.

Ďalšou výhodou je, že nemusíte ovládať žiadny jazyk, pretože sa bezproblémovo dorozumiete s každým. Slováci, majú Českú republiku natoľko radi, že sa mnoho z nich rozhodnú sa tam napokon presťahovať. Dánsko je druhá najlepšie zarábajúca krajina v rámci Európskej únie. Ľudia, ktorí do Dánska prišli, si chvália, že v ňom mohli nájsť balans medzi prácou a súkromím. Bohato vám bude stačiť znalosť angličtiny aj keď nikdy nie je na škodu vedieť, aj pár fráz po Dánsky.

Nábrežná, kanálová štvrť Nyhavn s farebnými domami,loďami a Dánskou vlajkou.

Brigáda v zahraničí počas štúdia: Tipy na rozvoj a úspech

Chcete niečo viac, než dobrú brigádu v zahraničí?

Slnečné počasie, drinky a nočný život. Presne to, vás čaká, keď sa rozhodnete pre Španielsko. Brigádníci si tak môžu užívať pohodový spôsob života, čo môže byť prospešné ak si chcete svoj pobyt v zahraničí užiť na plno. Študenti a mladí ľudia si túto krajinu obľúbili, pretože ponúka mnoho zaujímavých brigád a výmenných pobytov. Ak chcete, môžete sa inšpirovať týmto článkom a navštíviť jedno zo zmieňovaných miest.

V prípade ak sa chcete registrovať, ako záujemca o prácu kliknite sem https://zamestnavame.sk/formular-na-registraciu-pre-zamestnancov/

Mimo Európy je to napríklad Kanada, ktorá je známa svojou vrelosťou voči ľuďom z iných krajín. Nachádza sa na prvých priečkach životnej úrovne, čo vôbec nie je zlé. Síce sú tu vyššie ceny, ako ste zvyknutý, ale to sa vám vynahradí v podobe vysokého platu a životnej úrovne. Spolu s USA, patrí ku krajinám, ktoré majú bohatú mentalitu a kultúru, čo môže byť pre mladých ľudí lákavé. Aj, keď sa nám ponúka takáto možnosť, vždy je lepšie si dôležité veci nenechávať na poslednú chvíľu. O to viac by vás to zamrzelo ak by ste na poslednú chvíľu vybavovali nový, cestovný pas, pretože za vybavenie do dvoch pracovných dní, by ste zaplatili neuveriteľných 99 €.

Mladý ľudia zabávajúci sa v nočnom klube v Španielsku.

Brigáda v zahraničí počas štúdia: Tipy na rozvoj a úspech

Brigáda v zahraničí: aké možnosti dopravy môžete využiť?

Ak ste v dobrej fyzickej kondícii, práci sa nebojíte a ovládate aj jazyk, zaučíte sa veľmi rýchlo a nebude to pre vás tak hrozné, ako to môže znieť. Na rozdiel od vyššie spomínaných prác, si tento typ vyžaduje niekoľko týždňový tréning. V súvislosti s prácou musíte myslieť aj nato, ako sa do inej krajiny dopravíte a naopak vrátite späť na Slovensko. Slováci, ktorí chodia do iných krajín za prácou, zvyknú využívať dopravné spoločnosti. Alebo ak poznáte niekoho, kto sa chystá tiež odcestovať do tej istej krajiny, využite toho. Pre vodiča, ale aj pre vás to bude výhodnejšie, pretože si rozdelíte náklady.

 

Žena a muž v aute bez strechy.

Brigáda v zahraničí počas štúdia: Tipy na rozvoj a úspech

Kde môžete hľadať pracovné príležitosti?

Brigádu v zahraničí si môžete nájsť jak na slovenských, pracovných portáloch tak aj na tých zahraničných. Správny zamestnávateľ by vám mal vybaviť ubytovanie, stravu a dopravu do práce a z práce. Vopred si overte svojho zamestnávateľa, aby ste mali istotu, že ide naozaj o serióznu prácu. Pozrite si obchodný register a recenzie, názory ľudí na internete, ktorí už s ním majú nejakú skúsenosť.

Zamestnávateľ niečo vysvetľuje svojej zamestnankyni.

Brigáda v zahraničí počas štúdia: Tipy na rozvoj a úspech

Na čo si musíte dávať pozor pri brigáde v zahraničí?

Buďte najviac opatrný pri ponukách, ktoré znejú až príliš dobre. Aj študenti môžu využiť služby agentúr. V prípade, že jazyk neovládate, je samozrejme lepšie, keď oslovíte slovenskú agentúru. Tak isto máte istejšie to, že budete mať ubytovanie zadarmo. Ak, ale nie sú vaše jazykové znalosti na vysokej úrovni, nepočítajte veľmi s tým, že vám môžu ponúknuť vyššie pozície, na ktorých by ste mohli svoje schopnosti využiť. Môžete sa tiež pozrieť na našu aktuálnu ponuku prác. Ďalšou možnosťou je to, že si budete hľadať prácu na vlastnú päsť.

 

Muž, ktorý pracuje na notebooku a pritom si niečo zapisuje do zošita.

Brigáda v zahraničí počas štúdia: Tipy na rozvoj a úspech

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktuálne ponuky práce nájdete v tu https://zamestnavame.sk/ponuky-prace/

Pridaj komentár