Ako si nájsť prácu aj bez pracovnej agentúry?
Pracovné agentúry majú aj svoje negatívne stránky, vďaka ktorým sa mnoho Slovákov rozhodne nájsť si prácu v zahraničí práve bez nej. Je hneď niekoľko spôsobov, ako si ju bezpečným spôsobom nájsť. Ak ešte neviete, v ktorej krajine chcete pracovať, urobte si prieskum trhu práce rozličných krajín a tiež toho, akú majú ekonomickú situáciu. Ľudia najčastejšie využívajú pracovné inzeráty na internete. Okrem slovenských stránok sa môžete pozrieť aj na také, ako jme linkedln, indeed či gassdoor. Nenechajte sa však oklamať a všetky informácie si preverte. V správnom, dôveryhodnom inzeráte by mal byť uvedený názov spoločnosti – sprostredkovateľa práce.
Overenie ponuky práce v zahraničí
To si len vložte do vyhľadávača a hľadajte skúsenosti iných ľudí, ktorí pre nich pracovali. Tiež si zistite, načo sa spoločnosť zameriava a, ako sa jej darí na trhu práce. V prípade, že o nej budete nachádzať minimálne informácie alebo dokonca žiadne, prípadne zvláštne referencie, z ktorých máte pocit, že nie sú dôveryhodné, určite vyhľadajte inú spoločnosť. Nenechajte sa nachytať na názve pracovnej pozície. Mnohé z nich znejú naozaj zvláštne a nie každý vie, čo si pod takýmto názvom má predstaviť. Preto čím je inzerát konkrétnejší tým lepšie je to pre vás.
V takom inzeráte by sa tiež malo uvádzať o aký typ pracovného pomeru sa jedná a či nie je nutné na vykonávanie tento práce mať živnostenské oprávnenie. Aby ste si pri hľadaní ušetrili čas, využite filter. V ňom si môžete si ponuky vyfiltrovať podľa vašich osobných preferencií, vzdelaniu a skúseností. Nemajte však privysoké očakávania, pretože bez pomoci agentúry je veľmi pravdepodobné, že si nájdete iba nekvalifikovanú prácu v zahraničí. Tým sa myslia pozície ako je chyžná, upratovačka, predavač či zberač ovocia. Určite máte vo svojom okolí niekoho, kto má skúsenosti s prácou v zahraničí. Osobná skúsenosť je tá najlepšia, preto ak poznáte niekoho, kto by vám vedel poradiť, neváhajte.
Pokial hladáte prácu, registrujte sa u nás a my vam na základe vaších preferencií pomôžeme nájsť tu pravú prácu pre Vás
Čo všetko musíte spĺňať a načo určite nesmiete zabudnúť ak si hľadáte prácu v zahraniči
Sú určité kritéria, ktoré musíte, tak, ako to býva aj na Slovensku, spĺňať k tomu, aby ste prácu získali. Samozrejme záleží od toho, o akú prácu máte záujem. Ak pôjde o prácu, pri ktorej bude nutná aj komunikácia je samozrejme dôležité, aby ste ovládali jazyk na komunikačnej úrovni. Aj, keď si to niektoré zamestnania nevyžadujú, je určite lepšie naučiť sa pár fráz, aby ste sa mohli aspoň, ako tak dorozumieť a mohli v danej krajine fungovať. Nezabudnite si pribaliť dôležité dokumenty. Okrem osobných dokladov by vám určite nemalo chýbať ani potvrdenie o ukončenie štúdia a o absolvovaní kurzov, ktoré si to práve vaša práca vyžaduje. Ak máte navyše referencie od minulých zamestnávateľov, je to pre vás jedine dobre.
Určite vám nemusíme hovoriť, že zamestnávateľ uprednostní kandidáta, ktorý má bohaté pracovné skúsenosti a odborné zručnosti. Preto ak ste už v minulosti vykonávali prácu, na ktorú sa hlásite a spĺňate aj iné požiadavky, je vysoká pravdepodobnosť, že miesto dostanete vy. Samozrejme flexibilita a schopnosť sa prispôsobiť sa novému prostrediu je tiež veľmi dôležité. Správnemu zamestnancovi by nemala chýbať ani chuť učiť sa nové veci a zlepšovať sa v tých, ktoré už ovláda. Než odcestujete do inej krajiny, naštudujte si právne vedomosti, ale aj vedomosti o krajine. Začať niečo nové, nie je jednoduché, preto sa ozbrojte motiváciou a odhodlaním. Naopak nesmiete sa báť a predstavovať si desivé situácie, ktoré by mohli nastať. Ak budete na všetko pripravený, nemôže vás nič prekvapiť.
Aké sú riziká práce v zahraničí bez pracovnej agentúry?
Práca v zahraničí má aj svoje tienisté stránky, na ktoré môžete naraziť ak nebudete dostatočne obozretný. Najmä mladí ľudia si počas či po skončení štúdia hľadajú brigádu, či zamestnanie v zahraničí s vidinou vysokého zárobku. Často sa totiž stáva, že sa až na mieste dozvedajú, že podmienky, na ktorých sa so zamestnávateľom dohodli, jednoducho neplatia. S tým samozrejme prichádza strach z toho či budú vôbec za túto prácu finančne ohodnotení. Bohužiaľ, je mnoho podvodníkov, ktorí chcú využiť toho, že sú niektorý ľudia neopatrný či zúfalý a nechajú sa zlákať dobre znejúcim inzerátom, v ktorom často píšu, že sa jedná o veľmi jednoduchú prácu, na ktorú nepotrebujete žiadne skúsenosti a naopak vám sľubujú, že si týmto spôsobom môžete veľmi rýchlo zarobiť nemalú sumu. Takýto sprostredkovatelia práce, môžu na prvý pohľad pôsobiť veľmi seriózne a dokonca až prehnane milo.
Mne sa to stať nemôže!
Môžete si tiež pozrieť dokumentárny film, ktorý sa volá ˝ Mne sa to stať nemôže ˝ kde môžete vidieť reálne príbehy ľudí, ktorí sa nechali oklamať a skončili veľmi zle. Zároveň v tomto filme nájdete aj rady, ako sa týmto neserióznym ponukám vyhnúť a iné užitočné informácie, ktoré sa vám budú hodiť. Niektoré krajiny si vyžadujú, aby ste mali pracovné povolenie či víza, bez ktorého by ste boli považovaný za ilegálneho pracovníka čím by ste si samozrejme veľmi nepomohli a týmto nepremysleným krokom by ste sa dopracovali k právnym konzekvenciám. Každé správne pracovné prostredie by malo zodpovedať normy bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Avšak nie každý zamestnávateľ je natoľko svedomitý, aby takúto základnú vec zabezpečil pre svojich zamestnancov.
Jedna z hlavných dôvodov, pre ktoré sa mnohý rozhodnú odcestovať pracovne do cudziny, sú samozrejme financie. No aj v tomto môžu pre vás nastať zbytočné problémy. Môže sa stať, že váš zamestnávateľ nebude plniť povinnosti ohľadom vášho platu takže sa vám môže stať, že vám výplata nebude prichádzať v dohodnutý termín. V horšom prípade sa môže stať že vám dokonca nepríde. Je to skrátka riziko, ktoré podstupujete a musíte s ním počítať ak nechcete z nejakých dôvodov spolupracovať s agentúrou.
Doležitá je príprava
Nebudete mať tak ani prístup k rôznym sociálnym výhodám. Vzhľadom na infláciu a iných faktorov sa hodnota meny danej krajiny mení, čo môže mať vplyv na vašu výplatu. Ak to správne nepremyslíte, môže sa stať, že veľkú časť výplaty utratíte za základne veci, ako je ubytovanie, stravu a dopravu. To nie je práve to, čo by ste chceli, keďže tieto náklady môžu narastať rýchlejšie ako váš príjem. Preto je veľmi dôležité, aby ste sa vopred informovali o miestnych cenách, nákladoch na život a podľa toho svoj rozpočet prispôsobiť tak, aby ste viac zarobili než prerobili.
Aktuálnu ponuku práce nájdete v tomto odkaze https://www.zamestnavame.sk/zamestnania/