Michalovce

Historické pamiatky v Michalovciach a okolí

Článok sa zameriava na pútavý pohľad na bohatú históriu a súčasný význam starobylých miest, ktoré svojou architektúrou a atmosférou zvečňujú minulosť. Sleduje transformáciu týchto miest od ich vzniku až po ich súčasnú podobu. Od odhalenia histórie až po ich obnovu a dnešný význam, článok poskytuje zaujímavý prehľad o týchto fascinujúcich lokalitách.

 

Jasenovský hrad – Historické pamiatky v Michalovciach

Tento hrad najskôr vznikol už v 13. storočí po vpáde Tatárov. Slúžil na stráženie prístupovej cesty, ktorá vedie z južného Slovenska smerom na sever. Murivá paláca a šijové veže si zanechali svoju podobu zatiaľ, čo v interiéry zostali iba zvyšky renesančných klenieb. Ak chcete navštíviť Jasenovský hrad, najlepší čas na jeho návštevu je jar, pretože si tak môžete pozrieť jeho zachovalé výpadové bránky do renesančného opevnenia a aj jeho vnútornú časť. Okrem toho je toho, je toto obdobie ideálny čas, na fotenie tak výnimočného historického miesta. V 17. storočí bol  Jasenovký hrad poškodený vojiskom Juraja Rákociho.

Po tejto udalosti, už hrad nebol opravovaný. To sa však zmenilo v roku 2011 kedy sa začalo pracovať na jeho obnovách. Od tej doby prešiel hrad obrovskými zmenami. Okrem toho na ceste, ktorá vedie k hradu, pribudli, informačné tabuľky a oddychová zóna pre návštevníkov, aj vďaka ktorej záujem o hrad značne stúpol. Pri realizácii projektu Jesenský hrad sa myslelo aj na deti a k oddychovej zóne pribudli aj hracie prvky z prírodných materiálov. Na tento hrad sa dostanete po turistických trasách z okolitých obcí. Najbližšie je to z obce Jasenov, ktorá je dlhá 1 km. Stačí, keď pôjdete po modrej turistickej trase. Ak je pre vás toto miesto ďaleko a chceli by ste si stihnúť pozrieť aj iné zaujímavé miesta, môžete zvážiť ubytovanie v obci Jasenov, ktoré nájdete tu. 

 

Jasenovský hrad vyfotený z diaľky.

Historické pamiatky v Michalovciach

 

 

Ruiny kostolíka pod Senderovom – Historické pamiatky v Michalovciach

Ďalšie krásne miesto, ktoré stojí za vašu pozornosť, sa nachádza len malý kúsok od obce Vinné. V tejto obci sú aj iné zaujímavé historické miesta. Konkrétne toto nájdete na turistickej trase pod vrchom Senderov. Vďaka dobrovoľníkom, ktorí oživili túto kultúrnu pamiatku, sa stalo miesto populárnejšie a pre turistov aj zaujímavejšie. Dobrovoľníci zakonzervovali nadzemné murované časti a osadili veľký drevený kríž.

Na Slovensku máme mnoho podobných, historických miest, ale konkrétne ruiny kostolíka pod Senderovom, sú zaujímavé vďaka svojej tajomnej a pradávnej histórii. Archeológovia sa domnievajú, že sa jedná o kostol sv. Kríza, ktorý bol postavený prvým uhorským mníšskym rádom sv. Pavla – prvého pustovník. Kostolík leží na terase pod vrchom Senderom vo Vihorlatských vrchoch. Terasa sa vypína nad lokálnymi vinicami, a to vo výške až 231 m. n. m. nad honom, ktorému sa hovorieva pod Kristom/Krist. Toto krásne historické miesto má aj nádherný výhľad na šíre okolie, v ktorom je stredom pozornosti Zemplínske more. V blízkosti ruiny sú aj informačné tabuľky, vďaka ktorým sa dozviete všetko, čo vás zaujíma.

 

Ruiny kostolíka pod Senderovom.

Historické pamiatky v Michalovciach

 

Viniansky hrad – Historické pamiatky v Michalovciach

Vinianský hrad síce už dávno nie je to, čo býval, ale stále stojí, zato, sa na neho prísť pozrieť. Bol postavený už v druhej polovici 13. storočia a mal slúžiť ako ochrana obchodnej cesty, ktorá viedla do Poľska. Hrad leží v nadmorskej výške 325 m n m. Jeho zrúcaninu nájdete pri obci Vinné. K hradu, sa dostanete tak, že budete nasledovať modré a potom žlté turistické značky od tejto obce. Ale dá sa k nemu dostať aj od Vinianskeho jazera, stačí ak pôjdete po ceste, ktorá je označená žltými turistickými značkami. Hraj je prístupný pre všetkých, kto ho chce navštíviť.

 

Rekonštrukcia Vinianského hradu

Návštevníci si môžu pozrieť nie len samotný hrad, ale aj svojpomocne vyrobený drevený šliapací žeriav, ktorý používa združenie od roku 2011. V tomto roku, začali dobrovoľníci pracovať na tom, aby zachránili ohrozené časti vrátane renesančného paláca a poškodených múrov. Aj napriek opravám si zachoval svoju stredovekú podobu. Vďaka tomu, sa dá rozpoznať, čo kde je. V objekte hradu je nádvorie s hospodárskymi budovami, ktoré sú ohradené hradbami. K nádvoriu aj týmito budovami sa dá dostať cez prístupnú bránu. Vo vnútri blízko hradby je palácový blok so schodiskovou vežou. Komplex sa zachoval spolu s kvádrovaním nároží, okennými otvormi a spozorovať môžete aj zbytky renesančných klenieb. Tento hrad si zaslúži pozornosť preto, že disponuje až dvoma vstupnými bránami, čo predstavuje výnimočnosť medzi menšími hradmi. V prípade, žeby ste sa chceli dozvedieť viac zaujímavostí o tomto hrade, kliknite sem.

 

Zrúcanina Vinianského hradu.

Historické pamiatky v Michalovciach a okolí

V prípade že máte záujem o prácu, prosím kliknite sem a registrujte sa https://zamestnavame.sk/formular-na-registraciu-pre-zamestnancov/

 

Zemplínske múzeum v Michalovciach

Toto múzeum vzniklo v roku 1957. V tom období ho poznali ako Zemplínske vlastivedné múzeum. Tento názov si zachoval až do roku 1965. Hlavným zámerom múzea je výskum dokumentácie prírody, pravekej a stredovekej histórie, ale aj kultúry a umenia Zemplínu. Okrem toho sa špecializuje aj na oblasť zoológie stavovcov, praveké dejiny, cirkevnú históriu, agrárne etnografie, výtvarné umenie a umelecké remeslá z dôb 19. až 21. storočia.

Rezidencia múzea je barokovo. Ide o klasický kaštieľ, patriaci šľachtickej rodiny Sztárayovcov. Ide o národnú kultúrnu pamiatku. Vďaka niekoľkým stavebným prestavbám, ktoré sa započali už v 17. storočí, vyzerá múzeum presne tak, ako ho poznáme. Ak by ste mali záujem o prehliadku v múzeu, môžete prísť počas otváracích hodín. Ak je vaša skupina väčšia (viac ako 15 ľudí), môžete si objednať prehliadku aj mimo bežných otváracích hodín. Cenník vstupného si môžete pozrieť tu. Okrem bežných prehliadok sa v múzeu každoročne poriada aj noc múzeí s bohatým kultúrnym programom. Ale konajú sa tu aj iné zaujímavé akcie, ktoré stoja, zato.

 

Historické pamiatky v Michalovciach Zemplínske múzeum v Michalovciach

Historické pamiatky v Michalovciach

 

Radnica – sídlo MsÚ v Michalovciach 

Miestna samospráva postavila budovu v roku 1928. Na jej streche bola kedysi sledovacia veža. Tá mala za úlohu uľahčiť prácu hasičom. Napokon bola sledovacia veža vymenená za hodiny. Na radnici neprebehli žiadne zmeny až do 20. rokov kedy požiar poškodil strechu a povalu. V pôvodnej podobe mala aj dva podchody, ktorým sa hovorí dufarty. Pravým podchodom sa išlo popri budove a ľavým do ľudovej školy.

História radnice v Michalovciach

V rokoch 1927 – 1928 michalovská samospráva pod vedením starostu Ferdinanda Alexa postavila novú radnicu. Vyberalo sa z 13 stavebných realizátorov, s ktorých napokon vybrali Prešovskú firmu bratov Barkányovcov. Výstavba radnice stála 1, 7 miliónov korún. Budova je príkladom architektúry v štýle funkcionalizmu. Postavili ju ako dvojpodlažnú budovu so štvorkrídlovou konštrukciou. Michalovčania si v roku 2023 pripomenulo niekoľko významných výročí. Výročie mala aj táto významná historická budova, a to dokonca 95. jej dostavby. Na počesť tohto výročia ( 21. 9. 2023 ) sa v átriu mestského úradu usporiadala vernisáž výstavy očami detí. Je to výstava obrazov, ktoré namaľovali deti základných umeleckých kôl. Deti namaľovali túto budovu tak, ako ju vidia ony s použitím rôznych techník maľovania a kreslenia.

 

Historické pamiatky v Michalovciach Radnica - sídlo MsÚ v Michalovciach

Historické pamiatky v Michalovciach a okolí

Kaplnka sv. Antona Paduánskeho v Michalovciach

Táto kaplnka, ktorá sa nachádza na Hôrke ( hrádku ) a je inšpirovaná gotickou kaplnkou sv. Michala v Košiciach. Ale narozdiel od nej nie je gotická. Bola postavená ako hrobka pre rodinu Sztárayovcov. Za týmto nápadom stál gróf Anton Sztáray, ktorý sa žiaľ jej postavenia nedožil. Jej postavenie a zasvätenie sa uskutočnilo v roku 1898. O rok neskôr bol do jej veže umiestnený zvon, ktorý zlial Ferencz Valser v Budapešti. Vchod zdobí erb tejto významnej rodiny. Jej členovia a príbuzný boli pochovaný priamo v kaplnke, ale aj pred ňou. Neďaleko kaplnky sa nachádza aj cintorín červenej armády, židovský cintorín a dom maliara Teodora Moussona. Súčasne sa v tejto budove nachádza hvezdáreň, o ktorej si môžete prečítať viac v článku Turistika v Michalovciach. Kaplnka je pár krát otvorená pre verejnosť napríklad počas veľkonočných sviatkov, počas ktorých kaplnku navštevuje mnoho ľudí.

 

Kaplnka sv. Antona Paduánskeho v Michalovciach počas jesene

Historické pamiatky v Michalovciach a okolí

Bankový palác v Michalovciach

Táto budova je považovaná za klenotom Michaloviec. Bol postavenýv roku 1911 na deákovom námestí. Bankový palác bol toho času obchodná a úverová banka. Jeho klasický vzhľad zdobia pseudorokokové výjevy, plastiky včiel, remeselníkov, hospodárov a lodníkov, ktoré si môžete všimnúť na jeho fasáde. Tieto vyobrazenia majú znázorňovať pracovitosť a sporivosť. Kedysi, sídlila na prízemí banka. Najdlhšie tu sídlila Tatrabanka. Vo dvore je aj malé átrium. V priestoroch, ktoré boli orientované na ulicu, boli malé obchodíky a prevádzky zamerané na rôzne služby. Na poschodí boli ambulancie, kancelárie právnikov a bytové priestory. V súčasnosti, sa mesto pokúša o znovuzrodenie tejto historickej budovy k tomu, aby sa jej krása zachovala aj pre budúce generácie.

 

Bankový palác na námestí v Michalovciach, pred ktorým je stánok

Historické miesta v Michalovciach a okolí

Rotunda v Michalovciach

Ide o veľmi tajomné historické, miesto ktoré bolo objavené v 70 – rokoch 20. storočia, a to v areály Zemplínskeho múzea. Konkrétne ju objavil archeológ PhDr. Jaroslav Vizda, podľa ktorého toto miesto spadá pod kultúru a históriu Veľkej Moravy. Doteraz sa však s určitosťou presne nevie, kedy rotunda vznikla, avšak podľa archeológov to bolo medzi 9. až 12. storočím. Zistili to na na základe rozmerov rotundy v Ducovom a Nitrianskej Blatnici, ktoré sú skoro rovnaké ako práve u Michalovskej rotundy. Ďalšou zvláštnosťou tohto miesta je aj kamenná platňa s nápisom, ktorý sa nikomu ešte nepodarilo rozlúštiť. Dôvodom jej vzniku bolo to, že bola kľúčová vo funkcii farského kostola pre obyvateľov z okolitých dedín. V okolí rotundy sa kedysi nachádzal cintorín. Rotunda bola pravdepodobne zasvätená sv. archanjelovi Michalovi. Zistilo sa to podľa názvu osady, ktorá na tomto mieste kedysi bola. Podobné typy stavieb sa stavali do 13. storočia.

 

Kamenno-zlatá tabuľa so zlatou budovou na sebe.

Historické miesta v Michalovciach a okolí

Mestské kulturné stredisko v Michalovciach a jeho história

Aj táto budova patrí medzi historické budovy. Postavili ho 1. januára v roku 1985. Táto budova slúžila ako príspevková organizácia, ale ešte pred tým než sa tak učinilo sa zrušilo kultúrne a spoločenského strediska vrátane mestskej správy kín. V roku 1996 prešla spoločenská sála rekonštrukciou a bola zmenená na divadelnú sálu. Ďalšia väčšia zmena prebehla v roku 2006 kedy vymenili podlahové krytiny, sedadlá, ( zvýšil sa aj ich počet ) okná, ale aj osvetlenie a zriadilo sa, aj druhý vstup na javisko.

Spravilo sa aj kompletné zázemie vo vestibule a sociálne zariadenie pre mužov, ženy a imobilných pacientov. O rok sa neskôr sa premiestnila malá galéria a výtvarná dielňa. O ten ďalší rok sa vďaka investícii mesta postavili dva bezbariérové vstupy. Jeden vstup je do budovy a druhý sa nachádza vo vestibule. To však nie sú posledné zmeny a vylepšenia, ktorými mestské kultúrne stredisko prešlo. Z vylepšením zvuku ( Dolby digital surround ) prišli v roku 2010 a v roku 2012 bolo kino digitalizované a od tej doby, sa v ňom premietajú aj 3D filmy. V súčasnosti stredisko ponúka veľkú sálu s divadelnou technológiou, kompletné zázemie, digitálne 3D kino, malú galériu, antikvariátum, dve malé sály, učebňu, v ktorej sa usporiadavajú semináre, prednášky, ale aj rôzne iné stretnutia.

 

Mestské kulturné stredisko v Michalovciach.

Historické miesta v Michalovciach a okolí

Aktuálnu ponuku práce nájdete v tomto odkaze https://zamestnavame.sk/formular-na-registraciu-pre-zamestnancov/

Pridaj komentár