Zaujímavosti

Čo si obliecť na pracovný pohovor?

Správny výber oblečenia je kľúčový nielen pre váš osobný štýl, ale aj pre profesionálny dojem, ktorý zanecháte na pohovore. Článok zdôrazňuje, že oblečenie hovorí veľa o vašej osobnosti a zároveň o vašom rešpekte voči pracovnému prostrediu. Výber outfitu by mal zohľadňovať typ práce, avšak aj dodržiavanie dress codu. Rovnako sa venuje rôznym štýlom oblečenia, od smart casual po business formal. Článok ponúka aj tipy na vhodné doplnky a upozorňuje na chyby, ktorých sa treba pri výbere oblečenia vyvarovať. Celkovo podčiarkuje význam dobrej prezentácie v profesionálnom svete prostredníctvom správneho oblečenia.

Ženy a muži oblečený vo formálnom oblečení.

Prečo je dôležitý správny výber oblečenia na pracovný pohovor?

Prvý dojem na pohovore je rovnako dôležitý ako vaše vystupovanie pred personalistami či vaše doterajšie pracovné skúsenosti. Skúsený personalista, ktorý už má za sebou mnoho pohovorov, vie už z vášho oblečenia zistiť mnoho vecí. Oblečenie vám umožňuje vyjadriť to, čo sa nedá vyjadriť slovami. Detaily ako strih, materiál, farby a doplnky, ktoré si vyberiete, dokážu o vás prezradiť, či si potrpíte na detaily, aký máte životný štýl, aké sú vaše záujmy a aké posolstvo chcete svetu o sebe vysielať. Vaše oblečenie na vás môže prezradiť či si potrpíte na detaily alebo, či ste konzervatívny typ, alebo naopak máte iné hodnoty, ako je práve vzhľad. Správne zvoleným odevom reprezentujete samého seba a podľa toho by ste sa mali aj obliecť. Samozrejme nie len outfit je dôležitý. Rovnako dôležitý je aj samotný pracovný pohovor. Ak z neho máte obavy a chcete byť na neho na 100% pripravený, odporúčame vám naše dva predchádzajúce články, ako prekonať strach z pohovoru? a ako správne zvládnuť pracovný pohovor?

Žena na pohovore pred personalistami.

Ak prídete na pohovor v pokrčenom saku, určite dobrý, prvý dojem neurobíte a môžete na personalistov pôsobiť tak, že pre vás pohovor nie je vôbec dôležitý. Naopak vkusným, čistým a voňavým oblečením dávate jasne najavo, že si vážite toho, že vás na pohovor pozvali a vnímate to ako niečo veľmi dôležité. Pekné a elegantné oblečenie, ktoré obyčajne nenosievate vám zvýši sebavedomie, čo sa vám bude hodiť. Na jednu stranu je dobré si starostlivo vybrať svoj finálny outfit, ale ak to preženiete, môže to pôsobiť tak, že sa až príliš snažíte. Ďalej tým dáte najavo, že vám nechýba schopnosť prispôsobiť sa pracovnému prostrediu a dodržiavať určité pravidlá, medzi ktoré patrí aj dress code.

Žena sa pozerá do šatníka a premýšľa.

Ako si vybrať správny outfit na pracovný pohovor?

Svoj outfit by ste mali vyberať podľa toho, o akú prácu sa uchádzate. Keď si nie ste istý, formálnym oblečením nič nepokazíte. Pre dobrý dojem si vyberte oblečenie, ktoré zvýrazní tvoje prednosti a zakryje nedostatky. Roztrhané rifle, mikiny a tričká s potlačou sa hodia skôr na voľný čas, nie do práce alebo na oficiálne udalosti. Rovnako tak zabudnite na tenisky a zvoľte si radšej iný typ obuvi. Ak má firma svoj vlastný dress code snažte sa ho dodržať aj keď v tejto firme nepracujete. Veľmi obľúbeným sa stal smart casual štýl – kombinácia elegancie a ležérnosti. Ak ste si vybrali práve tento štýl, mali by ste zachovať kontrast medzi týmito dvoma štýlmi. Aby ste nepôsobili príliš usadlo, zvoľte nejakú žiarivú farbu či zaujímavý vzor.

Dve ženy v oblečené v elegantnom hnedom obleku a bielych šatách.

Prípadne osviežte svoj outfit výraznejšími doplnkami. Celkový outfit by mal, ale stále pôsobiť kultivovane a jednotlivé kúsky by mali k sebe ladiť. Smart casual je veľmi obľúbený hlavne v kreatívnych zamestnaniach, ako je marketing, grafika, ale aj v digitálnom prostredí a žurnalistike.V neformálnych prostrediach sa toto oblečenie hodí. Ďalší štýl, ktorý je o niečo formálnejší sa nazýva business casual. Nie je však tak formálny, ako je business formal. Kravatu si brať nemusíte a jednotlivé kúsky oblečenia nemusia mať jednotnú farbu. Tiež nie je povinnosť brať si sukňu siahajúcu po kolená. Dámy môžu nosiť oblečenie v pastelových farbách a decentných vzoroch. Elegantné nohavice môžete skombinovať s blúzkou, košeľou alebo svetrom. Elegantné nohavice v kombinácii s blúzkou, košeľou alebo svetrom vám zaručia štýlový vzhľad. Tento typ obliekania sa hodí ak sa uchádzate na miesto asistenta vo verejnej či finančnej sfére alebo úradníckych pozíciách, či v oblasti obchodu prípadne školstva.

Sediaci muž oblečený v bielej košeli a hnedých nohaviciach.

Čo je to business formal štýl a pre koho je vhodný?

Posledný štýl, ktorý je busines formal. Ak sa uchádzate o miesto riaditeľa, manažéra prípadne inú, vedúcu pozíciu, je zvolenie tohto typu obliekania, na mieste. Siahnuť by ste mali po decentných kúskoch bez zbytočne nápadných vzoroch. Môžete použiť tmavé aj pastelové farby. Dámy si môžu vziať kostým, prípadne puzdrové šaty po kolená. Ako obuv by si mali vybrať lodičky na podpätku so zatvorenou špičkou. Podpätky by nemali mať viac ako 10 centimetrov, pretože inak by to mohlo pôsobiť vulgárne. Páni to majú o niečo jednoduchšie. Tým postačí dobre padnúci oblek s kravatou.

Ak sa náhodou stane, že máte online pohovor, teda budete mať rozhovor vo svojom domácom prostredí, nemusíte sa pripravovať s takým detailom ako pri bežnom pohovore. Avšak typ oblečenia, ktorý si zvolíte, by mal byť podobný ako v prípade formálneho obliekania do práce. Ak by ste si napríklad vzali kúsok s výrazným vzorom, určite by ste neobstáli už len, preto, že takéto oblečenie na web kamere vyzerajú výraznejšie, ako v skutočnosti sú.

Žena oblečená vo formálnom pastelovo ružovom kostýme a sivom roláku.

 

Čomu sa pri výbere oblečenia na pracovný pohovor vyhnúť?

Aj, keď si myslíte, že, ste si vybrali ten najlepší odev na túto príležitosť, niektoré detaily vás môžu zradiť. Vyhnite sa prílišnému odhaľovaniu pokožky. Platí to jak u žien tak aj u mužov. Ak sa žena rozhodne pre sukňu, mala by jej dĺžka siahať po kolená. V prípade výstrihu, by nemal byť hlbší, ako začína rovina podpazušia. Ak sa bude pohovor odohrávať v lete, mali by ste sa vyhnúť krátkym nohaviciam, otvorenej či športovej obuvi a tielkam. Skrátka oblečeniu, ktoré sa skôr hodí na voľný čas. Nie je to síce veľmi komfortné, ale riaďte sa radšej etiketou. Ženy by nemali zabúdať na silonky. V prípade farieb, držte sa neutrálnych farieb, ako je čierna, šedá, antracitová, námornícka modrá a hnedá. Naopak sa veľkým oblúkom vyhnite prehnane farebným kombináciám a vzorom, ktoré nie sú formálne. Dámy si môžu vziať blúzku svetlej, najlepšie pastelovej.

Ak jej súčasťou aj kostým, bude praktickejšie a pohodlnejšie zvoliť blúzku, ktorá má krátky rukáv. Odev a topánky by mali byť v dobrom stave a nemali by byť sprané či dokonca špinavé a poškodené.

Tri nevhodné outfity na pohovor zložené s roztrhaných riflí a trička s potiskom.

Na čo brať ohľad pri výbere obuvi na pracovný pohovor?

Určite by ste si nemali obliecť niečo, v čom by ste sa necítili dobre, inak by to mohlo váš celkový dojem pokaziť. Preto sa vyhnite nakupovaniu nových kúskov a hlavne topánkam, ktoré nemáte možnosť a čas do tej doby vychodiť natoľko, aby vám boli rovnako pohodlné ako tie, ktoré bežne nosievate. V nevychodených topánkach, v ktorých sa necítite pohodlne môžete pôsobiť nervózne. Personalistov tiež neohromíte ak si oblečiete príliš tesné oblečenie, čo môže rovnako, ako príliš krátka sukňa či výstrih pôsobiť vulgárne, a to určite nechcete. Skrátka sa vyhnite oblečeniu, ktoré je vyzývavé a prvoplánové.

Ženy obuté v elegantných, čiernych topánkach.

Príliš výrazné a nápadné šperky vám tiež nepridajú plusové body. Môžu pôsobiť rušivo a vy budete pôsobiť neserióznym dojmom. Zvoľte skôr jemné, minimalistické šperky. K doplnkom patrí aj kabelka. Tá by mala samozrejme ladiť k formálnemu oblečeniu a tiež by mala byť v neutrálnej farbe. Vyhnite sa výberu príliš veľkej či príliš malej kabelky. A už vôbec si neberte takú, ktorá je s výraznými ozdobami a nápismi. Personalistov tiež neohromíte ak si oblečiete príliš tesné oblečenie, čo môže rovnako, ako príliš krátka sukňa či výstrih pôsobiť vulgárne, a to určite nechcete. Skrátka sa vyhnite oblečeniu, ktoré je vyzývavé a prvoplánové.

 

Žena v sivom saku niečo hľadá vo svojej čiernej kabelke.

 

Na aké detaily si musíte dávať pozor?

Príliš výrazné a nápadné šperky vám tiež nepridajú plusové body. Môžu pôsobiť rušivo a vy budete pôsobiť neserióznym dojmom. Zvoľte skôr jemné, minimalistické šperky. K doplnkom patrí aj kabelka. Tá by mala samozrejme ladiť k formálnemu oblečeniu a tiež by mala byť v neutrálnej farbe. Vyhnite sa výberu príliš veľkej či príliš malej kabelky. A už vôbec si neberte takú, ktorá je s výraznými ozdobami a nápismi. Vo vlasoch by nemali byť žiadne výrazné ozdoby ako čelenky či farebné gumičky.

Aktuálne ponuky práce nájdete tu: https://zamestnavame.sk/ponuky-prace/

Nechty by mali byť čisté a upravené rovnako tak ako ruky. V prípade, že používate lak na nechty alebo chodievate na manikúru, vyhnite sa rovnako, ako pri oblečení, krikľavým farbám. Dbajte o to, aby lak na vašich nechtoch nebol olúpaný či príliš odrastený. Pokožka na rukách by nemala byť príliš sucha. Pretože nie nadarmo sa hovorí, že ruky sú vizitkou ženy. Dôležitý je aj výber parfumu, ktorý by nemal byť ťažký a silný. V takomto prípade môžete ľudí odradiť od komunikácie s vami či dokonca až podráždiť.

Svetlo ružová manikúra.

Viac článkov o práci a pracovných príležitostiach nájdete v tomto odkaze: https://www.zamestnavame.sk/blog/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Related Posts

Pridaj komentár