Zaujímavosti

Ako správne zvládnuť pracovný pohovor?

Komunikácia – základ úspešného pracovného pohovoru 

Pracovný pohovor, máte za sebou niekoľko neúspešných pohovorov, ale vám sa zdá, že ste počas každého z nich postupovali správne? Nechápete prečo aj napriek svojim skúsenostiam a kvalitne vypracovanom životopise ste nezískali svoje vytúžené pracovné miesto? Základom je komunikácia, a to ako verbálna tak ajneverbálna, ktorou o sebe dokážete prezradiť viac, než by ste si mysleli. Pracovný pohovor prezradí aj to, ako dokážete komunikovať, prípadne ak sa jedná o prácu v kolektíve, tak, aj to, ako sa do neho viete zaradiť a spolupracovať a samozrejme, aj na akej úrovni je vaša schopnosť riešenia konfliktov.

Preto nie je dôležité len to, čo odpoviete, ale aj to, ako. Vašimi odpoveďami si skúsený personalista overuje , ako riešite situáciu v prípade, ak máte odlišný názor, ako vaši kolegovia či sa necháte konfliktnou situáciou ovplyvniť natoľko, že, nebudete dostatočne sústredený na svoju prácu, ale aj to, ako komunikácia prebiehala z vašej strany vo vašom minulom zamestnaní.

Načo je dôležité sa zamerať pri pohovore?

Načo je dôležité sa zamerať pri hladaní zamestnania a načo si naopak dávať pozor?

V pracovnej oblasti, je dlho rozširovaná predstava o tom, ako by mal ideálny zamestnanec pôsobiť a správať sa. Podľa tohto vzorca by takýto zamestnanec nemal mať problém pracovať v kolektíve, mal by vedieť spolupracovať a naopak by nemal byť konfliktný. Mal by vedieť dobre vychádzať s ostatnými zamestnancami v kolektíve a mal by vedieť dobre zvládať stres. Tieto frázy sa stali súčasťou väčšiny pohovorov. A tak, keď aj vy sa rozhodnete takto prezentovať, šanca na to, že vás na pracovnú pozíciu, vyberú, je menšia.

Jednou zo situácii, ktoré sú pre mnohých nepríjemné môže byť aj taká, keď vám personalista či niekto iný, kto s vami robí pracovný pohovor, povie túto vetu: „Povedzte nám niečo o sebe ”Je to jedna z otázok, pri ktorej sa nie jeden kandidát o zamestnanie zapotí pričom zavládne hrobové ticho, čo samozrejme nie je najlepšie. Ale našťastie aj na túto nepríjemnú otázku sa dá pripraviť. Predovšetkým zachovajte chladnú hlavu a rozprávajte pomaly a kľudne. Budete tak pôsobiť rozvážnejšie. Pomôcť vám môžu aj krátke pauzy počas rozprávania, pretože tým môžete zdôrazniť dôležité fakty a zároveň, to nebude pôsobiť ako, keby ste sa to naučili naspamäť. Začnite tým, že sa predstavíte a pár slovami sa opíšte, kto ste a čomu sa momentálne venujete. Spomeňte svoje skúsenosti, ktoré vás vo vašej kariére obohatili a posunuli vás tam, kde práve ste.

V prípade ak máte záujem o prácu, prosím registrujte sa tu https://zamestnavame.sk/formular-na-registraciu-pre-zamestnancov/

A nakoniec, povedzte, čo vás motivuje pokračovať a, ako si predstavujete svoju budúcnosť po pracovnej stránke. Dobrý dojem urobíte skôr tým, že budete prirodzene pohotový. Samozrejme sú aj nevhodné odpovede, ktorým by ste sa mali vyvarovať.

Ktoré odpovede nepoužívať pri pracovnom pohovore?

Určite by ste nemuseli hovoriť o svojej predošlej práci a o dôvodoch odchodu z nej. Mohli by ste pôsobiť, tak, že ste problémový a konfliktný človek. Možno máte nejaké nápady k tomu, aby sa firma, do ktorej sa hlásite v niečom zlepšila, ale pokiaľ sa vás nato personalista priamo neopýta, nie je najlepší nápad o tom hovoriť. Ďalšou zásadnou chybou je, hovoriť o tom, čomáte napísané vo svojom životopise či Linkedln profile. Táto otázka sa pokladá hlavne, preto, aby sa náborový pracovník, prípadne pracovníci, o vás dozvedeli niečo nové. Rovnako nevhodné je, hovoriť o svojich záľubách či rodinnej situácii. Pracovný pohovor však nie je len od toho, aby ste na otázky len odpovedali, ale aj ich sami pokladali. Vždy dávajte otázky, ktoré sú priamo k veci a o ktorých viete, že sa na ne nedá odpovedať áno alebo nie.

Akým otázkam sa teda vyhnúť na pracovnom pohovore?

Otázky by mali byť iba pracovného charakteru, čo však neznamená, že sa budete pýtať na zamieranie firmy, pretože túto a im podobným informáciám, by ste si mali zistiť pred pohovorom. Vyhnúť by ste sa mali aj otázkam, ktoré začínajú slovom Prečo, ako napríklad: Prečo je táto pozícia tak dlho voľná? Môžete tak pôsobiť vyčítavo či dokonca nepriateľsky. Je samozrejme bežné a úplne v poriadku sa pýtať na plat a bonusy. Čo však v poriadku nie je, je pýtať sa na konkrétne detaily spojené s platom. Na tieto otázky je lepšie sa pýtať len v prípade, že na pohovore uspejete. Rovnako nevhodné je, sa vypytovať na bývalých zamestnancov a na dôvody ich odchodu rovnako tak fluktuáciu vo firme. Správne pracovné návyky patria k tým najdôležitejším schopnostiam, ktoré by každý zamestnanec mal ovládať.

Preto by ste sa určite nemali ani pýtať to či bude veľmi vadiť ak nebudete chodiť na stanovený čas, pretože ráno nestíhate alebo, či je nutné pracovať na nadčasy.

Pracovný pohovor, máte problém s komunikáciou?

Problémy s komunikáciou a nervozita, sú veci, ktoré, aj keď sa snažíte skryť, skúsený pozorovateľ, vás dokáže odhaliť. Našťastie, schopnosť dobre komunikovať a zostať kľudný aj v stresových situáciách sa dá naučiť, stačí len chcieť. Bude to pre vás nie len skvelý posun v pracovnej sfére, ale aj v iných oblastiach vášho života. Je mnoho kníh a podcastov, ktoré vám s týmto problémom môžu pomôcť. Nezabúdajte, že ani ostatní účastníci pohovoru v tomto nie sú o nič lepší a aj oni majú trému a strach z toho, že sa strápnia.

Pohotovými odpoveďami si získate bonusové body a sami budete mať zo seba dobrý pocit, ako hladko a bez náznaku akéhokoľvek zneistenia budete odpovedať na každú z položených otázok. Aj k tomu vám pomôže kvalitná literatúra, ktorá obohatí vaše vedomosti a vašu slovnú zásobu. Nečakajte však, že výsledky prídu hneď. Chce to trpezlivosť a chuť pokračovať v osobnom raste. Uvidíte, že časom sa vaše komunikačné schopnosti zlepšia a vy sa budete cítiť istejšie a sebavedomejšie.

Potrebná je hlavne prax

Dokonca si všimnete, že pri rozhovore s niekým komunikujete nie len lepšie, ale aj zaujímavejšie a pútavejšie.
Nestačí však iba čítať, je potrebné svoje znalosti previesť do praxe. Zaveďte do svojej dennej rutiny cvičenie, počas ktorého budete jednu hodinu hovoriť ako, keby ste sa práve prezentovali pred vašim budúcim zamestnávateľom.

Vďaka tomu si to rýchlejšie osvojíte a bude vám váš prejav pripadať prirodzenejšie. Môžete poprosiť člena z rodiny či kamaráta, ktorý sa bude tváriť ako zamestnávateľ. Toto cvičenie pomôže hlavne tým ktorí k svojmu súčasnému životnému štýlu nepotrebujú mnoho komunikovať prípadne sa do toho musia nútiť. Môžete sa pritom aj nahrať, aby ste počuli, ako zniete a prídete tak nato, na čom máte viac zapracovať.

Ak chcete vidiet viac než ako zvládnuť pracovný pohovor môžete si prezireť aktuálnu ponuku pracovných pozicií nájdete v tomto odkaze https://www.zamestnavame.sk/zamestnania/

Pridaj komentár