Zaujímavosti

Ako by mal vyzerať životopis + Životopis vzor PDF

Ako by mal vyzerať životopis + Životopis vzor PDF

 Čo vás môže odlišovať od ostatných uchádzačov? Správne zostavený životopis môže byť kľúčom k úspechu. Odborné znalosti, skúsenosti a osobné atribúty dokážu osloviť potenciálneho zamestnávateľa ešte pred tým, ako ste sa stretli tvárou v tvár. No pozor – životopis nie je len o výčte práce a vzdelania. Aj jeho štýl, forma a obsah hrajú kľúčovú úlohu v tom, ako si vás personalista zapamätá. Prečítajte si tento článok a zistite, ako správne zvýrazniť vaše silné stránky a zaujať tým správneho človeka. 

Notebook a životopis na posteli.

Ako by mal vyzerať životopis + Životopis vzor PDF

 

Prečo je životopis tak dôležitý? 

Životopis vám dáva možnosť urobiť prvý dobrý dojem a upozorniť tak na svoje skúsenosti a schopnosti, ktoré môžu vášho potencionálneho zamestnávateľa zaujať. Ak je životopis vypracovaný nesprávnym či zastaralým spôsobom môže vám to ohroziť vašu šancu uchádzať sa o pracovné miesto a to aj napriek tomu, aké pracovné skúsenosti máte. Uchádzačov o rovnaké pracovné miesto je veľa a preto musí váš životopis vyzerať inak, ako tie ostatné, ktoré nato tak nedbajú.

Vzor_zivotopisu na stiahnutie :).

Muž čítajúci životopis.

Ako by mal vyzerať životopis + Životopis vzor PDF

 

Aké osobné údaje musí životopis obsahovať?

V prvom rade je to samozrejme meno a priezvisko a ak máte, tak titul. Určite si svoje meno neskracujte iniciálami a nepridávajte si k nemu oslovenia ako pán, paní či slečna. Ak nebývate na adrese vášho trvalého bydliska, je vhodné aby ste uviedli do života jak túto adresu tak adresu prechodného bydliska. Chýbať by nesmel ani telefonický kontakt, k tomu, aby bolo možné vás kontaktovať. Telefónne číslo vždy píšte s predvoľbou +421. Výnimkou nie je ani e-mail, vďaka ktorému bude každému jasné, že základy počítačových a internetových zručností, vám nie sú cudzie.

Je nevhodné uvádzať pracovný či osobný email, ktorí má nevhodný názov, za ktorí by vám mohlo byť trápne. Takže ak máte emailovú adresu z ešte školských čias, ktorá má v sebe prezývku nebodaj ešte k tomu nadávku, je na čase si vytvoriť novú. Nato, aby ste boli braný vážne, mali by ste mať aj emailovú adresu, ktorá tomu zodpovedá. Najlepšie ak obsahuje vaše meno a priezvisko. Uvádzať dátum narodenia v životopise je bežnou praxou, no existujú ľudia, ktorí sa ho rozhodnú nezverejniť z obavy z diskriminácie na základe veku. Nie je to ale nič čoho by sa mal niekto obávať pretože sú firmy, ktoré hľadajú na voľné pozície skôr starších  ľudí či dokonca seniorov a sú aj také, ktoré uprednostňujú čerstvých absolventov.

 

Znak veľkého oranžového zavináča.

Ako by mal vyzerať životopis + Životopis vzor PDF

 

Čo naopak do životopisu nepísať?

Sú určite informácie, ktoré sú zbytočné a ich uvedenie by nemuselo hrať vo váš prospech. Medzi ne sa radí rodinný stav, národnosť, politická príslušnosť či dokonca osobné údaje, patriace vašim príbuzným. Takéto informácie sa nie len že neuvádzajú v životopise ale nehovoria sa ani na pracovnom pohovore a to ani v prípade že sa vás nato priamo personalista pýta.  Ak sa nejedná o pozíciu kreatívneho makléra či niečo podobné, prílišnej kreativite sa radšej vyhnite. Určite sa nesnažte svoje bývalé pracovné pozície premenovať či na silu do životopisu vkladať text v takomto duchu. Snažte sa celý životopis prispôsobiť danej pozícii a zároveň sa držte klasickej štruktúry životopisu.

 

Nevhodný a vhodný vzor životopisu.

Ako by mal vyzerať životopis + Životopis vzor PDF

 

Je nutné pridávať do životopisu aj fotografiu?

Je určite dobré do životopisu pridať aj vašu fotografiu aby si o vás personalista urobil určitú predstavu. Zároveň sa zvyšuje pravdepodobnosť, že personalista si vás zapamätá. Aj tu platí nutnosť dodržiavať určité pravidlá a nepridávať fotku len tak bezhlavo. Určite by sme nemali fotografovať fotku v nevyhovujúcich priestoroch. Skupinové fotografie často nejasnia, kto v skupine ste vy, tak sa im vyhýbajte. Určite je vhodnejšie, nájsť či urobiť si fotku na ktorej ste iba vy. Oveľa vhodnejšie je zvoliť fotografiu, ktorá je vo formáte ako to býva na občianskom preukaze či pase. Fotka by mala byť jednoduchá a mala by byť na nej len vaša tvár s jednofarebným pozadím.

Vyhnite sa starším fotografiám, na ktorých vyzeráte úplne inak ako teraz. Dámy by mali uprednostniť fotku, na ktorej nemajú výrazný make-up a majú rovnakú farbu vlasov ako teraz. Dôvodom toho je, že keď dostanete pozvánku na pohovor a vaša podoba by sa líšila od fotografie, môže to vyzerať tak, že ste klamali. Okrem toho by vám to aj tak nepomohlo pretože vďaka sociálnym sieťam si ktokoľvek môže zistiť, či fotka ktorú ste použili, je naozaj aktuálna. Môžete mať fotku buď farebnú, alebo čiernobielu. Vyfotiť sa tak, aby to vyzeralo profesionálne, nie je jednoduché. Preto si ušetrite čas a námahu a radšej si zájdite k profesionálnemu fotografovi.

 

Fotogram fotografuje ženu v obleku.

Ako by mal vyzerať životopis + Životopis vzor PDF

 

Ako zaujať zamestnávateľa svojimi úspechmi?

Nato, aby váš životopis nezapadol medzi tie ostatné, ktoré sú menej zaujímavé, musíte sa držať určitých krokov a niektorým veciam sa radšej vyhnúť. Medzi ne však nepatria určité slovné spojenia ako napríklad ˝ aktívne som podporil ˝, ˝ svojou prácou som podporil… ˝ alebo ˝ asistoval som pri…  ˝. Môže to byť podľa vás dobrý nápad, niečo také do životopisu napísať, obzvlášť keď ide o nejaký významný projekt. Zamestnávateľa však zaujímajú viac úspechy, ktoré ste dosiahol úplne sám. Pri opisovaní svojich zručností to nepreháňajte s opisovaním prác a projektov, za ktoré ste boli zodpovedný. Takéto frázy uvádzajú do svojich životopisov, mnoho uchádzačov čo nie je dobré ak chcete, aby ste tým svojim zaujal.

Sú fráze, ktoré ste si mohli všimnúť aj v pracovným inzerátoch, vďaka čomu ste mohli nadobudnúť, že práve tými môžete zaujať zamestnávateľa.

Medzi ne patrí ˝dynamický  ˝, ˝ tímový hráč ˝ alebo ˝ som flexibilný a prispôsobivý ˝. Ide iba totiž o prázdne slová, ktoré iba dobre znejú ale nič neznamenajú. V životopise by sa malo zahrnúť aj zoznam záľub. Väčšina ľudí uvádza čítanie kníh či sledovanie filmov čo môže znieť nezáživne. Radšej o sebe prezraďte niečo zaujímavejšie, napríklad aký cieľ ste vo svojej záľube dosiahli. Samostatné aj tímové práce sa považujú za samozrejmosť, nie za jednu z našich predností. Nestrácajte čas písaním zbytočného textu. Keď sa uchádzate o miesto predajcu, nebudete logicky písať o svojich komunikačných schopnostiach a príjemnom vystupovaní. Už nemusíte ako kedysi uvádzať na začiatku  ˝ Životopis ˝. Ale ak chcete, kľudne ho tam uveďte. V kombinácii s určitým rozmiestnením textu, to môže  vyzerať netradične a pre zamestnávateľa zaujímavo.

 

Muž za pracovným stolom číta životopisy.

Ako by mal vyzerať životopis + Životopis vzor PDF

 

Ako správne v životopise písať o vzdelaní?

Začnite uvedením najvyššieho stupňa vzdelania. K tomu napíšte celý názov školy, nepoužívate skratky. Nezabudnite uviesť odbor, ktorí ste študovali prípadne titul a rok ukončenia štúdia. Pod to patrí aj externé a nedokončené štúdium. Pokiaľ ešte študujete, uveďte do životopisu predbežnú dubu, kedy štúdium ukončíte. Pre absolventov platí, že môžu uviesť aj názov diplomovej práce a to hlavne ak sa týka pozície, na ktoré sa hlásia.

Tí sa ale musia pripraviť na otázky zo strany zamestnávateľa,  týkajúce sa obsahu a výstupu z diplomovej práce. Základná škola sa uvádza iba v prípade, že sa jedná o vaše najvyššie dokončené vzdelanie. K vzdelaniu patria aj kurzy, rekvalifikácie a školenia, ktoré doplníte podľa toho, na akú pracovnú pozíciu sa hlásite. Vďaka doplňujúcemu vzdelaniu budete mať väčšiu šancu oproti ostatným uchádzačom, ktorí ho nemajú. Samotné vzdelanie uvádzajte vrátane inštitúcie, ktorá ho poskytla, dobu trvania a spôsob jeho ukončenia. Ukazuje to na vašu širokú škálu schopností a skúseností. Môžete uviesť napríklad certifikáty, oprávnenia alebo doklady o absolvovaní kurzov.

 

Akademická čiapka na knihách s vysokoškolským titulom.

Ako by mal vyzerať životopis + Životopis vzor PDF

 

Ako určiť vaše znalosti v životopise?

Určenie vášho stupňa znalostí potrebných pre túto pozíciu je kľúčové pre vašu kandidatúru. Vaše skúsenosti s nekonvenčnými vecami zaujmú zamestnávateľa najviac. A nie je ani na škodu pochváliť sa významnými projektmi na ktorých ste pracoval a ktoré výrazne posunuli chod spoločnosti.

 

Muž, ktorí píše na veľkú kreslí na veľkú pokreslenú tabuľu.

Ako by mal vyzerať životopis + Životopis vzor PDF

 

Ako správne uviesť znalosť cudzích jazykov v životopise?

K znalostiam patria aj cudzie jazyky. Okrem konkrétneho jazyka či jazykov by ste mali napísať, na akej úrovni ich ovládate. Ak si nie ste istý, nechajte sa otestovať odborníkom. Znalosť jazyka sa delí do 6 úrovní. A1 – začiatočník, A2 – mierne pokročilý, B2 – stredne pokročilý, C1 – pokročilý a C2 – expert. V prípade anglického jazyka, si môžete svoje schopnosti otestovať na tejto stránke. Svoju úroveň v nemeckom jazyku si môžete zistiť tu. Veľkým benefitom pre vás bude navštevovanie jazykovej školy preto ju určite nezabudnite spomenúť vo svojom životopise. Klamanie o svojich schopnostiach v cudzích jazykoch sa naozaj nevypláca len preto, aby ste za každú cenu vytvorili dobrý dojem a získali žiadanú pracovnú pozíciu. Pretože vás personalista môže na pohovore nepríjemne prekvapiť tým, že vás bude chcieť otestovať.

 

Tabuľa s nemeckým nápisom stojí vedľa nádoby s ceruzkami, nemeckej vlajky a kníh.

Ako by mal vyzerať životopis + Životopis vzor PDF

 

Je nutné v životopise uvádzať aj informatické znalosti?

Niektoré profesie si vyžadujú aj znalosti s používaním počítača preto je na mieste uviesť aj to. Sú programy, ktoré sú pre prácu, na ktorú sa uchádzate typické. Okrem jednoduchého vymenovania programov je dobré povedať, ako dobre ich ovládate. Vybrať si môžete z úrovni základy, pokročilý a expert. V prípade že sa jedná o programy grafické či programy určené na programovanie, uveďte určité príklady a ukážky vašej práce. Ak ste aktívny šofér a vodičský preukaz je nevyhnutný pre vašu prácu, nezabudnite uviesť aj jeho informácie, vrátane skupiny a počtu najazdených kilometrov. Mali by ste uviesť aj skupinu vrátane toho, koľko najazdených kilometrov máte za sebou.

 

Žena, pracujúca za stolným počítačom.

Ako by mal vyzerať životopis + Životopis vzor PDF

 

Ako najlepšie opísať samého seba v životopise?

Pri opisovaní vašej osobnosti buďte originálni a vyhnite sa krátkemu opisovaniu jednotlivých charakterových črtov ako samostatný, cieľavedomí, komunikatívny. Naopak ich vložte do dlhších viet, ktoré o vás prezradia viac. Namiesto: Pri vytváraní projektov, ktoré mali pozitívny dopad na firmu, som preukázal svoju kreativitu. Môžete napísať: Svoju kreativitu som ukázal prostredníctvom tvorby projektov, ktoré pozitívne ovplyvnili firmu. Píšte iba o svojich kladných vlastnostiach a naopak tie negatívne ani nespomínajte. V prípade, že chcete priložiť k životopisu aj motivačný či sprievodný list, nemusíte sa v životopise rozpisovať o svojich vlastnostiach, pretože na to slúžia práve tieto listy.

 

Mozog, ktorý je z jednej časti sivý a z jednej farebný.

Ako by mal vyzerať životopis + Životopis vzor PDF

 

Prečo je dobré mať v životopise uvedené aj záľuby?

Vaše záľuby o vás môžu mnoho prezradiť a možno dokonca viac, ako by ste si mysleli. Sú záľuby, ktorými určite urobíte dobrý dojem a záľuby, ktoré aj keď sa im radi venujete, je lepšie ich nespomenúť. V tomto článku sme už spomenuli, že lepšie je nehovoriť o tom, že čítate knihy. A nie len preto, že ho do životopisu uvádza mnoho uchádzačov. Čítanie je individuálna činnosť, vďaka ktorej môžete pôsobiť že ste samotár a že sa radšej vyhýbate ľudom. Ak sa uchádzate o pozíciu, v ktorej tímová práca má veľký význam, nie je veľmi dobré zanedbávať tento aspekt.

Čo sa však nedá povedať o tímových športoch, ktoré o vás prezradia že spoluprácu s inými ľuďmi zvládate bez problémov. Extrémne športy sú ideálne ak chcete ukázať že sa nebojíte riskovať. Vďaka takejto záľube budete mať bonusové body navyše čo sa vám bude hodiť hlavne v prípade, ak sa budete chcieť uchádzať o vedúcu pozíciu. V odvetví marketingu a tvorivej práce môžete dosiahnuť úspech, ak sa venujete svojim záľubám ako hranie na hudobný nástroj, fotografovanie alebo video produkcia.

 

Človek ktorý vykonáva paragliding v prírode.

Ako by mal vyzerať životopis + Životopis vzor PDF

 

Čo je to sprievodný list?

Pri akejkoľvek vašej reakcii na pracovný inzerát by ste mali pripojiť aj tento sprievodný list. Ten sa uvádza cez váš email prípadne ak to spoločnosť umožňuje, tak cez formulár. S cieľom vyjadriť dôvody, vášho záujmu o konkrétne pracovné miesto. Ak máte záujem o zamestnanie v zahraničí, pozrite si našu aktuálnu ponuku práce. Vždy by ste mali vyplniť sprievodný list, bez ohľadu na to, či ste posielali motivačný list.

Uveďte aj to, čo vás motivuje k tomu, prečo sa hlásite práve o toto miesto. Nezapadnete tak do zabudnutia medzi ostatných uchádzačov, ktorí tomu nevenovali až takú pozornosť. V sprievodnom liste by ste mali vždy uviesť pozíciu, o ktorú sa zaujímate. Zdôraznite spojenie medzi vami a vašou vytúženou pracovnou príležitosťou a napíšte, prečo práve vy ste vhodným kandidátom na toto miesto. Buďte ale stručný a text zhrňte maximálne do dvoch odstavcov. Sprievodný list má navyše tú výhodu, že v ňom môžete spomenúť to, čo sa podľa vás do životopisu nehodí.

 

 

Skupina ľudí, ktorí stoja vedľa seba a držia v rukách papierové tabule.

Ako by mal vyzerať životopis + Životopis vzor PDF

 

Ak si chcete prečítať aj naše predchádzajúce články, kliknite na odkaz: https://www.zamestnavame.sk/blog/

 

 

 

 

Related Posts

Pridaj komentár